Výstup na 101 hradov a zámkov Slovenska- hrad Čičava

Krásne jesenné počasie vylákalo aj nás „tomíkov“ z TJ SOKOL pri Strednej odbornej škole Trebišov na každoročné turistické podujatie, ktoré sa koná stále v prvý októbrový víkend- Výstup na 101 hradov a zámkov Slovenska.

          Tentoraz naše kroky smerovali do Beskydského predhoria Ondavskej vrchoviny ku zrúcaninám hradu Čičava. Od mesta Vranov nad Topľou sme prešli ako ináč, veď sme turisti- „pešiaci“,  cez polia a lúky do obce Sedliská – Podčičva a odtial to je už len „skok“ po zelenej pomedzi domy,  ku zrúcaninám kedysi strážneho hradu Čičava z 13.storočia , ktorý stojí na lesnatom návrší 225m.n.m.

Dobré počasie vylákalo ku zrúcaninám aj miestnych obyvateľov, poniže hradu už horelo ohnisko, a mohli sme si vypočuť aj odborný výklad o histórii hradu ako aj privítanie od starostu obce. Tak sme sa aj dozvedeli, že ku hradu mala vzťah aj Alžbeta Báthoryová , ktorá sa v máji roku 1575 vo Vranove nad Topľou vydala za Františka Nádasdyho, a hrad priniesla do manželstva ako veno. Pohľadmi sme hľadali aj tri vytesané tváre do hradných kameňov, ktoré podľa  povesti tam sú vytesané .A podľa povesti sú pod hradom ukryté veľké poklady.         Tie sme však tentoraz nehľadali, lebo nás  zlákalo  ohnisko a tak sme sa s chuťou pustili do opekania. Spoznávali sme sa s miestnymi,  deti mali pripravené súťaže, sladké odmeny, vyhodnotili sa a vecné ceny dostali - najstarší, najmladší a najvzdialenejší účastník výstupu na hrad- ten najvzdialenejší bol náš tomík-  až z Borše.

Od hradného brala  sme schádzali okolo  podčičvianského kostolíka , kde chcú domáci v budúcnosti vybudovať „ krížovú cestu „ do obce  Sedliská- Podčičva, známu  aj tým, že sa  sa tu traduje korytárske remeslo už najmenej od 19. storočia. Novou tradíciou v  obci sa stalo podujatie komerčno-umeleckej prezentácie remesiel.

 

 

       Veru, za históriou a poznaním nemusíme chodiť ďaleko, stačí sa len poriadne poobzerať a mať otvorené nielen oči, ale aj srdce.

Čítané: 585
 Späť  Tlač  Poslať mailom
tassova mailto : tassova@centrum.sk
 Reakcie
23.04.2024
Menu / Aktivity / Krúžková činnosť / TOM / Výstup na 101 h...