57.Slovenský zraz turistov KST     41. Stretnutie TOM KST – Dolný Kubín- 1. 7. 2010- 9. 7. 2010

         Kroky „ tomíkov“ z TJ SOKOL pri Strednej odbornej škole Trebišov hneď na začiatku prázdnin viedli do sveta čistého vzduchu, hôr a lesov – do Dolného Kubína,  kde sa konalo 41. Celoslovenské letné stretnutie TOM KST.

         Organizátori pre nás pripravili náročný turistický program, športové súťaže a aktívny oddych na kúpalisku AquaRelax v Dolnom Kubíne.

Ubytovali sme sa na Cirkevnej spojenej škole Andreja Radlinského a po prezentácii sme sa pustili do poznávania pamätihodnosti mesta Dolný Kubín- Literárne múzeum  P.O.Hviezdoslava a Čaplovičovu knižnicu a iste nezabudneme ani na drevený most cez rieku Orava, cez ktorý sme mnohokrát po tieto dni prechádzali.  V nedeľu sa konali Majstrovstvá Slovenska v Preteku turistickej zdatnosti, bežalo sa v náročnom teréne na Bysterci, čo však neprekážalo našej šéfke Betke Taššovej, ktorá obsadila vo svojej kategórii  na Majstrovstvách Slovenska v PTZ II. miesto a v Celoslovenskej pohárovej súťaži v PTZ  získala zlato. Postúpila tak na Medzinárodné preteky v PTZ, ktoré sa budú konať koncom septembra v Kežmarku.

           A po pretekoch sme sa pustili do plnenia turistického programu v Národnom parku Malá Fatra. Navštívili sme Múzeum oravskej dediny  pri Zuberci , ktorá nás očarila malebnosťou dreveníc, cez ktorú tečie Studený potok,  s kostolom sv. Alžbety  a pristavili sme sa aj pri symbolickom cintoríne. Prešli sme sa  náučným chodníkom Šútovská dolina ku  Šútovskému vodopádu až ku a Mojžišovým prameňom 1140m, kde zo skaly vyviera voda. Nevynechali sme ani  vodné dielo- Oravskú priehradu a Slanický ostrov umenia uprostred Oravskej priehrady, na ktorý sme sa doplavili na lodi Oravskej galérie Slanica a navštívili výstavu stálej expozície tradičnej ľudovej plastiky a maľby zo zbierok Oravskej galérie. Poprechádzali sme sa Hviezdoslavovým námestí so sochou Hviezdoslava v meste Námestovo a vyštverali sme sa aj na prehliadku Oravského hradu, jeho historických priestorov a expozícií. Stojí na strmom vápencovom brale vo výške 112 metrov nad riekou Orava... ...A to nás ešte čakal vo štvrtok náročný výstup na Veľký Choč- NPR. Túru sme začali vo Valaskej Dubovej 649 m, a neustálym stúpaním sme sa dostali na Strednú Poľanu 1255m, a potom až na vrchol Veľkého Choča 1611m. Nádherný výhľad nám bol odmenou za namáhavý výstup. Dovideli sme na Veľký Rozsutec, Oravskú priehradu, Vysoké Tatry, priehradu Liptovskú Maru,  Nízke Tatry- Chopok, Ďumbier. Schádzali sme okolo Vyšnokubínskych skaliek 813m až   ku kaštielu vo Vyšnom Kubíne.

           Po túrach sme sa mohli ešte „vyblázniť“ na súťažiach vo futbale, volejbale, v stolnom tenise a v plávaní. A ako  keby nám to ešte nestačilo,  vytancovali sme zvyšky svojej energie na diskotékach v telocvični školy a na slávnostnom ukončení 41.Celoslovenského letného stretnutia TOM KST .

    ... A ako to už býva, ťažko sa nám lúčilo, s kamarátmi , s organizátormi, veď sa o nás po tieto dni starali ako o vzácnych hostí.

...Ale čo je dobré, stretneme sa opäť o rok v Martine, kde putovala turistická štafeta letných zrazov, a možno aj skôr- na celoslovenskom zimnom zraze v Starej Ľubovni.

Čítané: 408
 Späť  Tlač  Poslať mailom
tassova mailto : tassova@centrum.sk
 Reakcie
20.07.2024
Menu / Aktivity / Krúžková činnosť / TOM / 57.Slovenský zraz t...